cv

viktor dahl


viktor dahl

som komponist og lyddesigner


MIT NAVN ER GRETA (2020) - forestilling skrevet af William Lippert, instrueret af Emil Rostrup på Aveny-T (lyddesign)

LOLITA FOR ALTID (2020) – musikforestilling med How To Kill A Dog på teater Republique (lyddesign/live-musiker)

VÆREN-MOD-FORFALD (2020) – lydværk udviklet og produceret i samarbejde med dramatiker Sonja Ferdinand (lyddesigner/komponist)

NUL (2020) – forestilling med gruppen The Other Eye of the Tiger på teater S/H og teater Momentum (lyddesigner/komponist)

AWEARE (2020) – tekstilperformance af Charlotte Østergaard til festivalen UP CLOSE (komponist)

WOYZECK (2020) – afgangsforestilling instrueret af Emil Rostrup på DDSKS (komponist/lyddesign/performer)

UFO I KUSHIRO (2020) – dramatisering iscenesat med Charlotte Munksø på Reaktor (Republique) (komponist)

FORPLANTNING (2020) – bachelorprojekt af Anne Laybourn på DDSKS Århus (komponist)

DRAMADRONNING (2020) – DR-dokumentarfilm om Anna Malzer (komponist)

ARTIFACTS OF ITERATION (2019) – selvstændigt bachelorprojekt på DDSKS (komponist/performer)

KATASTROFE (2019) – af Ida Marie Hede, instrueret af Niels Erling på Momentum (lyddesign)

HEY LIN (2019) – af Lin Melkane, fremført på Mungo Park Kolding (lyddesign)

GÆLD UDEN ANSIGT (2019) – af William Lippert, fremført på Mungo Park Kolding (lyddesign/komponist)

MYREKRYB (2019) – kortfilm instrueret af Lena Milovic (tonemester/lyddesign)

VINTER (2019) – forestilling instrueret af Anastasia Nørlund på DDSKS (komponist /lyddesign)

DISINTEGRATION OBJECTS (2018) - lydinstallation med selvdestruerende objekter med Mikkel Rostrup på DDSKS (lyddesign)

ANNE & EMPATIKRISEN (2019) – engangsforestilling på Republique, (komponist /lyddesign)

AFREJSE  (2018) – kortfilm af Matties Heurlin med Marie Bach og Paw Henriksen (komponist)

REACTING TO EACH OTHER (2018) - dans/performance med Denise Lim og Jim Falk på DDSKS (komponist/musiker)

EN SKÆRSOMMERNATS DRØM (2018) – instrueret af Emil Rostrup i Den Gamle By (komponist/design)

BLOD (2018) – forestilling instrueret af Anastasia Nørlund på DDSKS (komponist/lyddesign)

MINDEKREDSLØB (2018) – lydinstallation med Rasmus Juncker på DKDM (komponist)

PELIKANEN (2017) – konceptuel undersøgelse af Strindbergs stykke gennem Eraserhead's æstetik (lyddesign)

SCHRÖDINGERS AUDIENCE (2017) – installation (og performance?) på DDSKS (komponist/musiker)


som musiker

YÖR - keyboards og komposition

VY - keyboards og komposition

AMERICAN BLONDE – keyboards og vokal


som lydtekniker


BILLEDET AF DORIAN GRAY (2020) – 12-kanalers Max-baseret granular- og delayeffekt til Asger Kudahls lyddesign (softwareudvikler)

CLICK FESTIVAL (2020) – for Philip/Schneiders lydinstallation med MorBlod (lydteknik)

VELKOMMEN TIL PANDORA (2019-20) – med How To Kill A Dog ­på Republique (livelyd og lyddesign)

Y CHOREOGRAPHY (2019) – system-/lydtekniker for HAUT på S/H

IDEAL BAR (2019) – FOH i mesterlære ved Kevin Le Geyt

ROSKILDE FESTIVAL (2018 + 2019) – patch-/lydtekniker på Gloria Stage

SONNY (2018) – live koncerter (FOH/lydmand)

RASMUS JUNCKER (2018) – live koncert (som FOH/lydmand)

NATTERGALEN (2018) – børneopera på Øregaard Museum (FOH/lydmand)

SKIBET/THE SHIP (2017-2018) – lydinstallation af Oh Land og Eske Kath (teknik/realisering)

En håndfuld mindre live-acts, amatørforestillinger, talks m.v.


_________________________________________________



UDDANNELSE


2017 – 2020

Den Danske Scenekunstskole, BA i Iscenesættelse (LYD)

Undervisning fra blandt andre: Eddy Bøgh Brixen, Claus Petersen, Kevin Le Geyt, Yann Coppier, Tim Harris, Rune Palving, Jens W. Jacobsen, Rastko Lazic m.fl.…

 

2019

Roskilde Festival Tech Training by Meyer Sound

Bob McCarthy, Michael Poll & Dennis Tholema: Fundamentals, Transmission, Compass Control Software, Sound System Design, MAPP XT, System Verification & Optimization, Case Study of RF19 Stages

 

2016 – 2017

Sonic College, professionsbachlor i medie- & sonokommunikation (2 semestre)

Undervisning fra blandt andre: Carsten Heller, Bjørn ”Svin” Christiansen, Jakob W. Goetz, Sofus Forsberg, Hans-Erik Philip, Henry Michaelsen m.fl.

 

2012 – 2015

Musikalsk Grundkursus (MGK) med piano som hovedfag

Primære undervisere: Rasmus Ehlers (rytmisk klaver), Olga Frederiksen (klassisk klaver), Simon Thorsen (sammenspil)

 

2011 – 2014

STX på Aurehøj Gymnasium med musik på højniveau

Desuden pianist i Aurehøj Big Band, kursus i udvidet funktionsharmonik ved Kristian Larsen

 

2010 – 2011

Musikefterskolen i Humble